Problem 5-1A Perpetual: Alternative cost flows LO P1 [The following information applies to the quest

Problem 5-1A Perpetual: Alternative cost flows LO P1

[The following information applies to the questions displayed below.]

Warnerwoods Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March.

Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail
Mar. 1 Beginning inventory 160 units @ $52.20 per unit
Mar. 5 Purchase 255 units @ $57.20 per unit
Mar. 9 Sales 320 units @ $87.20 per unit
Mar. 18 Purchase 115 units @ $62.20 per unit
Mar. 25 Purchase 210 units @ $64.20 per unit
Mar. 29 Sales 190 units @ $97.20 per unit
Totals 740 units 510 units

Problem 5-1A Part 1

Required:
1. Compute cost of goods available for sale and the number of units available for sale.

Cost of Goods Available for Sale
# of units Cost per Unit Cost of Goods Available for Sale
Beginning inventory
Purchases:
March 5
March 18
March 25
Total

We are the Best!

course-preview

275 words per page

You essay will be 275 words per page. Tell your writer how many words you need, or the pages.


12 pt Times New Roman

Unless otherwise stated, we use 12pt Arial/Times New Roman as the font for your paper.


Double line spacing

Your essay will have double spaced text. View our sample essays.


Any citation style

APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard, our writers are experts at formatting.


We Accept

Secure Payment
Image 3